ROK ZMĚN

Přestože jsem to absolutně neplánovala a nebylo to účelné, cítím, že s vydáním kuchařky v roce 2020 bych se mohla trefit do černého. Tento rok bude, myslím, přelomový pro mnoho lidí. Pro mě je kniha vyústěním mé šestileté bezmasé cesty, ale stále více si všímám, že se lidé zamýšlí nad množstvím konzumovaného masa. Dochází jim, že jeho obrovská spotřeba představuje pro životní prostředí neúnosnou zátěž. Problém představuje vyšší emise uhlíku, narušování biodiverzity a fakt, že živočišná produkce je v porovnání s rostlinnou mnohonásobně méně efektivní. A nezůstává to jen u logického procitnutí. Zvedá se vlna soucitu nad zabitými hospodářskými zvířaty. Myslím, že velkou měrou k tomu přispěly i letošní lednové požáry v Austrálii. Taky jste zaregistrovali údaj, že stejný počet zvířat, který uhynul při požárech - tedy kolem jedné miliardy - je zabit každé dva dny na jatkách po celém světě? Nemám informaci nijak podloženou, nevím nakolik je pravdivá, každopádně jen při té představě ve mě zamrazilo a je mi smutno.

Právem už delší dobu sdílíme obavu, v jakém stavu zanecháme naši planetu svým dětem. Je dobré se ale zamyslet i nad tím, jaké děti zde Zemi zanecháme. Co je naučíme? Jak se k ní budou chovat? Přála bych si, abychom byli našim dětem kladným příkladem a naučili je žít v lásce, pokoře a respektu. Vštípili jim, že soucit k lidem i zvířatům není slabost, naopak. Že zdraví nás i planety máme ve svých rukou.

I proto považuji každý sebemenší krok ke změně za důležitý. A doufám, že třeba kuchařka s čistě rostlinnými recepty tím krokem bude. Cítím jako znamení, že kniha vychází právě v tuto dobu, tento rok. V hlavě, v šuplíků, rozepsanou, ji mám téměř čtyři roky, teď její čas uzrál. Děkuji Bohu!

A děkuji těm, kteří mě motivují, podporují, sledují, zajímají se…děkuji vám všem. Jsem ráda, že vás tu mám, že jste stejně nebo podobně smýšlející, že hledáte třeba jen inspiraci k více zelené stravě. Věřím, že kuchařka nebude jen naplněním mého osobního snu, ale že má větší poslání.

S láskou Táňa